Zahradní gril – ideální pomocník při přípravě pokrmů

Úprava pokrmů grilováním se stává velmi oblíbenou činností. Sejdou se u ní jak rodina, tak i přátelé. Výhodou jsou různé grily, díky čemuž můžeme grilovat jak na zahradě, tak třeba i na terase nebo dokonce i na balkóně v panelovém bytě. Vzhledem k tomu, že nabídka je opravdu široká, je potřeba výběru věnovat nějaký ten čas.

  • Na co se zaměřit před výběrem grilu

Nejprve je potřeba si uvědomit, kde budeme grilovat. Pokud máme zahradu a dostatek finančních prostředků, můžeme si dopřát třeba gril s udírnou. Velmi oblíbené je i zahradní ohniště s grilem. Pokud víme, že budeme grilovat pravidelně a máme dostatek místa, není od věci prohlédnout si grily betové. Důležitou roli, především pro velikost grilovací plochy, hraje otázka počtu lidí, pro které budeme pravidelně na grilu pokrmy připravovat. V neposlední řadě si musíme promyslet otázku financí. Jsou grily levné, ale také cenově ve vyšší relaci. Záleží na naší představě, na nárocích na gril, na četnosti grilování a na našich finančních možnostech. Také varianty grilů jsou různé – klasický gril na dřevěné uhlí nebo dřevo, plynový gril nebo gril elektrický. Pokud si chceme jednotlivé varianty prohlédnout, můžeme zavítat do některé z prodejen se zahradnickými potřebami. Patří mezi ně Hornbach, OBI, Baumax, Bauhaus nebo Hecht. Kvalitní grily nabízí také značka Weber.

  • Zahradní gril na dřevěné uhlí, plyn nebo elektriku?

Každý druh má své výhody a nevýhody a hodí se do různého exteriéru. 

  1. Grily na dřevěné uhlí

Nic se nevyrovná pokrmům připravovaným na dřevě nebo dřevěném uhlí. Kromě toho jsou tyto varianty v nabídce za velmi přijatelné ceny. Vybrat si můžeme gril malý, nebo velký, dle naší potřeby. U těch větších je nevýhodou horší manipulace. Také zapálení grilu nedokáže každý, je potřeba mít určitý cvik, stejně jako při zapalování ohně. U dražších variant můžeme ovládat přívod vzduchu a tím i teplotu na roštu. Ideální je, pokud lze rošt umísťovat do různých výšek nad ohněm. Nevýhodou je potřeba paliva – dřevěného uhlí nebo dřeva, které musíme pravidelně přikládat. Také rozžhavení roštu trvá delší čas. Po grilování nám zůstane popel, o který se musíme postarat.

Gril na dřevěné uhlí je vhodnou volbou především na zahradu, někomu by možná nevadil ani na terasu, rozhodně si jej nepořizujeme na panelákový balkón.

  1. Grily na plyn

Nabízejí snazší obsluhu, nepotřebujeme pod ně pravidelně přikládat, ale neobejdeme se bez propanbutanové lahve. Můžeme u nich snadno regulovat teplotu. Pokud uvažujeme o koupi plynového grilu, vhodnou volbou je takový model, který má poklop. Díky němu v prostoru cirkuluje vzduch a maso se snáze opéká. Výhodou je také snadné rozpálení opékací části. Ta může být vyrobená jak z ocelových profilů, tak třeba z lávových kamenů. Navíc mají plynové grily pevnější konstrukci. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena. Můžeme si je pořídit nejen na zahradu, ale i na terasu. Na panelákový balkón nejsou úplně nejvhodnější volbou.

  1. Grily elektrické

Tuto variantu využijeme jak na zahradě, tak i na terase a dokonce i na panelákovém balónu. Pro jejich provoz je nutný přístup do elektrické sítě. Jsou ideální volbou pro rychlejší přípravu pokrmů. Většinou mívají nastavitelný termostat, díky kterému regulujeme grilovací teplotu. Kromě toho v nabídce nalezneme grilovací desky vyrobené z různých druhů materiálů. Nejčastěji se jedná o litinovou desku. Mezi další materiály pak patří přírodní kámen, deska z keramiky nebo terakotu. Desky mohou být navíc s povrchem hladkým, žebrovaným nebo ve formě roštu. Také bychom se měli zajímat o příkon, který se pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 200 W. Čím bude nižší, tím pomaleji se bude gril zahřívat. Elektrický gril se velmi snadno udržuje v čistotě. Mnohdy postačí odejmout grilovací desku a vyčistit ji. Některé typy jsou dokonce vhodné i do myčky.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte